BetBarter Zambia Cricket League: Teams, Squads, Schedule, Timings, Live Streaming and other details you need to know

BetBarter Zambia Cricket League: Teams, Squads, Schedule, Timings, Live Streaming and other details you need to know

Mr Kushal Jain, the Chairman of Zambia Professional Cricketers Association, was delighted.

Zambia Cricket League
Zambia Cricket League. (Photo Source: Zambia Cricket League)

Amidst the coronavirus pandemic, tournaments have taken place, though the major cricketing nations are yet to be on action. The Zambia Cricket League is set to get underway on Saturday, July 4 and will take place until Sunday, July 12. The four participating teams in the tournament are Kabwe Stars, Kitwe Kings, Lusaka Heats and Ndola Blitz. The matches will be played only on weekends.

The first three days of the event will have the group games followed by the semi-finals and final on July 12. Mr Kushal Jain, the Chairman of Zambia Professional Cricketers Association, was delighted and reckons that the tournament will be good for the players as well as for the fans.

“It will be an exciting league season for the teams looking forward to hitting the ground. The league will be an ideal preparation of the sport for the players and also a tremendous opportunity for fans to enjoy good Cricket. We want to thank all those who recognize the global nature of the game and support cricket across boundaries,” he said.

Where to watch the tournament live?

Live streaming will be available on the official YouTube channel of BetBarter and the registered users of BetBarter can watch the matches on the site itself at betbarter.com.

Squads

Kabwe Stars

Joseph Chinunga (R.H Batsman) Captain, Godfrey Kandela (All Rounder Vice Captain), Isaac Mwaba (R.H Batsman/WK), Allan Nsesha (R.H Batsman/WK), Gladson Kandela (R. Arm Fast Bowler), Tapson Nyirongo (R.Arm Fast Bowler), James Zimba (All Rounder), Kanswe Omala (L.Arm Fast Bowler) Tausif panchibaya (R.Arm Spin Bowler) Madaliso Mvula (R.H Batsman) Mohammade Baidu (Batsman/Wk) Mohsin Agaz (R.Arm fast Medium) Ashraf lulat (All-rounder) Lawrence Mutale (R.H Batsman) Zakir patel ( R.H Batsman)

Kitwe Kings

Himal Patel (Allrounder Captain), Chetan Reddy (Allrounder Vice Captain), Azhar Bangliwala (Wicketkeeper Batsman), Madhawa Kawshal (Batsman), Azhar Haveliwala (Bowler), Sarfraz Nomani (Batsman), Vasim Akram (Batsman), Joyeb Chand (All-rounder), Bharat Kara (All-rounder), Mahroof Patel (All-rounder), Ayaz Dadabhai (Bowler), Sanjay Patel (All-rounder), Mohsin Abdhul Hayat (All-rounder), Titus Fernando (All-rounder), Warna Peiris (batsman).

Lusaka Heats

Mukesh Medium (Captain), Ashish Desai (Vice Captain), Mehul Patel (WK), Viswanadha Mudunuri (All-rounder), Mohammed Sohel Kadva (All-rounder), Aditya Kelkar (Batsman), Deepak Siroya Bowler, Javid Patel (All-rounder), Nainesh Patel (Spin Bowler), Hashmi Sayyed (Batsman), Nitin Jesani (All-rounder), Sebaj Patel (Batsman), Babu Hayden (All-rounder), Manoj Patel (All-rounder), Irfan Galiya (All-rounder)

Ndola Blitz

Robert Rogers (C), James Squire (VC), Connor Fletcher (WK), Chris Mai (All-rounder), Calion Harris (Batsman), James Badcock (All-rounder), Aiden Hawksworth, (Leg spinner/Batsman), Keyle Russel (All-rounder), James Green (All-rounder), Devan Cowley (Batsman), Oliver Snart (Leg Spinner/batsman), Thomas vermaark (Seam bowler/Batsman), Richard Parker (All-rounder), Greg Geldenhuys (All-rounder), Craig Stow (All-rounder)

BetBarter Zambia Cricket League Schedule and Match Timings in IST

Saturday, July 4

Lusaka Heats vs Kitwe Kings (12:00 PM)

Kabwe Stars vs Ndola Blitz (2:00 PM)

Lusaka Heats vs Kabwe Stars (4:00 PM)

Kitwe Kings vs Ndola Blitz (6:00 PM)

Sunday, July 5

Kitwe Kings vs Kabwe Stars (12:00 PM)

Lusaka Heats vs Ndola Blitz (2:00 PM)

Lusaka Heats vs Kabwe Stars (4:00 PM)

Kitwe Kings vs Ndola Blitz (6:00 PM)

Saturday, July 11

Kitwe Kings vs Kabwe Stars (12:00 PM)

Lusaka Heats vs Ndola Blitz (2:00 PM)

Kabwe Stars vs Ndola Blitz (4:00 PM)

Lusaka Heats vs Kitwe Kings (6:00 PM)

Sunday, July 12

Semi-Final 1 (12:00 PM)

Semi-Final 2 (2:00 PM)

Final (5:30 PM)